Slovensko na pohovke

Autor: Mária Škamlová | 28.1.2016 o 9:23 | (upravené 28.1.2016 o 11:21) Karma článku: 4,00 | Prečítané:  836x

... paradoxne som si všimla, že Slováci radšej pôjdu k nemu, lebo od neho vyjdu s receptom na lieky a nie s hlavou plnou myšlienok. Predsa lekár ako každý iný, upokoja sa a poslušne prehltnú zázračné pilulky.

 

Pozostatky z komunizmu? Málo ľudí, veľa konzerv? Alebo len nevôľa spoznať sa?

I keď na Slovensku bude bez debaty veľa kvalitných psychológov a ešte viac zmysluplných a hodnotných akcií cielených na skvalitnenie života a duševného zdravia, prístup ľudí k tomuto povolaniu sa za posledné roky nijak nezmenil.

„To ja nepotrebujem.“

„Ja si radšej skočím s kamarátmi na pivo.“

„A fakt to pomáha?“

„Ja tomu neverím.“

„Vieš, ja by som mala pocit, že som na tom už fakt zle, kebyže chodím k psychológovi.“

Naopak akési „expresné“ terapie všetkých možných druhov a smerov, vo väčšine prípadov s nádychom ezoteriky sú vítané a dopytované. Istotne nebudú tým nesprávnym krokom k osobnostnej zmene či rastu, no stojím si za tým, že k skutočnému hlbokému spoznaniu a porozumeniu samého seba nestačia. Nie je to o tom, že vy sami to nezvládnete. Nie je to prejav slabosti ako sa domnievajú narcistické typy osobnosti, ktoré keď už terapeuta vyhľadajú, tak len preto, aby dokázali svoju pravdu. Naopak. Je to prejav vašej sily a vôle pracovať na sebe, a čo viac, to najťažšie – ochote zmeniť sa. Človek sa nezmení po jednom sedení a možno ani po roku práce. Je to dlhý proces a nebudeme si klamať, nie je zadarmo. No ak sme ochotní investovať do dobrého kaderníka, či kvalitných šiat, nemalo by nám byť ľúto investovať aj do našej duše. U kaderníka meníme nemoderné strihy za nové, naopak u psychológa sa učíme zamieňať nefungujúce a deštruktívne vzorce správania za tie uvedomelejšie a prínosnejšie i pre naše zdravie.

 

Psychológ, psychoterapeut či psychiater?

Začnime od psychiatra. Ten má vyštudovanú medicínu a má možnosť predpisovať lieky, ktoré sú v ťažších prípadoch nevyhnutné. Paradoxne som si všimla, že Slováci radšej pôjdu k nemu, lebo od neho vyjdu s receptom na lieky a nie s hlavou plnou myšlienok. Predsa lekár ako každý iný, upokoja sa a poslušne prehltnú zázračné pilulky.

Psychológ je človek, ktorý poskytuje poradenstvo. Niekto, s kým si môžete „pokecať“ a kto vám poskytne psychologickú podporu. Počet sedení u neho je však limitovaný. Na Slovensku sa najčastejšie stretávame so školským psychológom či psychológom na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Naopak psychoterapeut je človek, s ktorým sa vytvára istý vzťah, pomáha vám nazerať do svojho vnútra, hľadá spojitosti a pomocou správne zvolených otázok vás nabáda k hlbšej práci a premýšľaniu. Bez ohľadu na váš vek a skúsenosti počas terapie zistíte koľko toho o sebe ešte neviete. Je to zdĺhavý proces, počas ktorého si neraz uvedomíte, aké je nesmierne ťažké zmeniť samého seba (i keď nám príde také ľahké očakávať zmenu u druhých). Dobrá správa však je, že i keď nezmeníme všetko a hneď, s nadhľadom a novým uhľom pohľadu nadobudnutým vďaka terapii to zlepšíme.

 

Knihy meniace životy

Moja známa mi naposledy zdelila ako sa jej darí riešiť manželskú krízu – pomocou knihy. Musím priznať, že som skeptik. Nie voči dobrým knihám, ktoré majú silu nás niečomu naučiť a rozšíriť nám obzory. No zaťažko mi uveriť, že kniha môže zmeniť charakter človeka. A už vôbec nie toho, ktorý ju ani nečíta, len je v tom všetkom pokusným králikom. Áno, hovorím o jej manželovi. Ak potrebuje váš manželský život oživenie, zlepšenie komunikácie, sexu a podobne, nebojte sa siahnuť po knihe. No ak sa jedná o hlbšie, roky pretrvávajúce problémy, nečakajte, že po prečítaní i tej najmúdrejšej knihy sa všetko zázračne vyrieši. Pravdepodobne určitý pozitívny efekt si navodíte a bude možno aj chvíľku pretrvávať, ale len dovtedy, kým budete mať jej slová čerstvo v pamäti. Skôr alebo neskôr sa však vrátite do každodenného života, kde budete bez milosti narážať na vašu povahu a slabosti. A v tomto prípade i na slabosti vášho manžela.

 

Správny priebeh terapie by som opísala k stabilite a rovnováhe, v ktorej viac nehľadáte silné a expresne navodené euforické, ezoterické či osvietenecké stavy, pretože už viete ako v akejsi duševnej pohode pretrvať napriek bežným úskaliam života. Dokážete lepšie rozumieť svojmu správaniu v určitých (podozrivo sa opakujúcich) situáciach a kontrolovať svoje reakcie, pracovať na prežívaní a lepšom pochopení vašich emócií i strachov.

A hlavne, neustále sa učíte viac a viac o sebe samom.

 

Viac o predsudkoch a stereotypoch týkajúce sa psychológie a psychológoch sa dočítate v mojich budúcich článkoch.

 

Ilustračný obrázok v perexe: René Magritte

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?